Żywienie Akita inu

Niejeden właściciel Akita inu dowiedział się, że ta piękna japońska rasa to też synonim wybrzydzania, grymaszenia przy jedzeniu. Taki urok szpica japońskiego. Ale jest na to sposób. Zobaczcie, co u mnie się sprawdza.


Hachi, mój 1,5 roczny samiec Akita inu od szczeniaka był karmiony karmami o wyższej jakości, aczkolwiek od zawsze niechętnie zjadał samą suchą karmę. Hachi miał w zwyczaju popatrzeć na miskę, zrobić zwrot na łapie w kierunku stołu z wiarą, że dostanie coś lepszego. I często tak się działo. Zamiast swojego jedzenia jadł smakołyki z naszego stołu.

Postanowiłem z tym skończyć. Na tamten czas pomagały „wkładki” do karmy w postaci nabiału, ryb, jajka. I tak właściwie to do tej pory chętniej zjada karmę z dodatkiem powyższych smakołyków.

Od jakiegoś czasu Hachi zaczął spożywać karmę Bozita Robur (jagnięcina, ryż) i muszę przyznać, że karma smakuje mu jak żadna inna. Skończył się problem wybrzydzania, ale to może mieć też związek z przyjmowaniem ostatnimi czasy sterydów (babeszjoza), które jak dowiedziałem się wpływają na apetyt psa. Dobrą informacją jest to, że karma ma pozytywny wpływ na wygląd oraz kondycję psa. Po 3 worku Bozity Hachi nie ma problemów z trawieniem, żadnych alergii czy innych powikłań po spożyciu karmy..

cd

Co prawda karma zawiera pewne ilości zbóż, na które Akity są uczulone. W przypadku Hachiego nie zauważyłem żadnych negatywnych zmian. Dlatego też jestem w stanie polecić powyższą karmę nie tylko posiadaczom Akit, ale też innych ras pierwotnych.

Skład:

skład

 

Skład analityczny:

skład anality

 

Karma karmą, ale nie ma to jak gotowane jedzenie

Z racji mojego kilkudniowego pobytu w domu postanowiliśmy z Hachim pogotować. Ja w roli dietetyka, kucharza i właściciela zaleciłem rodzicom nowy system żywienia. Tydzień karmy, tydzień gotowanego jedzenia.

Składniki na tygodniową porcję jedzenia dla Akity

  • 600 g ryżu (biały lub brązowy)
  • 500 g mięsa mielonego z indyka
  • 150 g mięsa z łososia
  • 500 g warzyw (marchew, pietruszka seler)
  • siemię lniane (łyżeczka)
  • olej z dorsza

Jak gotować?

Policzyć ilość szklanek ryżu, następnie ilość tą pomnożyć przez 2, co wskaże ile szklanek wody powinniśmy dodać do ugotowania. Jeśli zauważycie, że ryż jest za suchy, dodajcie szklankę więcej. Po ugotowaniu ryżu, kiedy ryż jest jeszcze gorący, dodajecie mięso mielone, zmielone warzywa, łososia, siemię i wszystko dobrze mieszacie. Odstawiacie całość na około 20 min żeby składniki dogotowały się.

DSCN3579

Obliczyłem, że koszt takiego jedzenia zdecydowanie jest tańszy od karmy. Worek karmy: 200zł/12,5 kg. Koszt gotowanego jedzenia: 100zł/miesiąc

Co jest lepsze?

Mogę na pewno odpowiedzieć, co jest smaczniejsze. Na widok tak ugotowanego jedzenia Hachi dostaje szału. Jednorazowa porcja 4-5 łyżek znika w minutę. Na marginesie, Hachi dostaję dziennie 2 porcję po 4-5 łyżek, w zależności czy biegał czy nie. Wracając do gotowanego jedzenia, z pewnością jest to zdrowe jedzenie. Zawiera białko, węglowodany, witaminy, tłuszcze, co jest kluczowe przy prawidłowym rozwoju oraz wzroście psa.

IMG_2789

Jak  widzicie żywienie Akita inu nie jest łatwe. Zachęcam do prawidłowego żywienia nie tylko siebie, ale też swojego psa. Jeśli zależy Wam na budowie, wyglądzie oraz sile psa- nie oszczędzajcie na jedzeniu. Nie chce nawet myśleć, co znajduję się w karmach za 30 zł/worek. Osoby kupujące takie produkty mocno robią siebie w bambuko, a co ważniejsze krzywdzą swoje zwierzęta. Nie jest tajemnicą, że skład takich karm to głównie podroby, kurze dzioby, kości mielone ze sobą w kompletne bezwartościowe gówno. Spójrzcie na niektóre psy- z pewnością nie były karmione w odpowiedni sposób.

 

Polecane artykuły: wychowanie szczeniaka, żywienie szczeniaka Akity


 

Kończąc mam do Was pytanie.

W jaki sposób Wy karmicie swoje psy? Widzicie wpływ jedzenia na wygląd psa?

 

Tekst nie jest sponsorowany.