W końcu odkryłem moją zagadkę, która zaprzątała mi głowę od dłuższego czasu. Zagadka moja związana z pięknym zapachem kawy, który często spotykałem w ogrodach klientów. Co ciekawe, zapach ten czułem tylko w niektórych ogrodach. Myślałem sobie: Ci to tylko siedzą w domach i kawe piją. Ale wydawało mi się to bardzo złudne, bo zapach wyczuwałem przez cały czas i tylko na ograniczonej przestrzeni. Aż tu kilka dni temu wyczułem zapach na roślinie…

To był piękny poranek z dużą dawką słońca. Stadnina, konie i piękny dom- stara stajnia- jakże nowoczesny i niespotykany w środku. Ale, ale, na zewnątrz też pięknie i pachnąco. Piękna posesja. Wjeżdzasz z głównej drogi na żwir koloru tropikalnej plaży, po czym przejeżdzasz przez bramę pod piękną stajnią by dostać się do tego ustronnego ogrodu. Na lewo ogród klientów otoczony płotem z bujnych roślin. Prawa strona za tym długim budynkiem zajęta przez zagrody, a w nich konie oraz stajnia z IXX wieku. Będąc w środku ujrzałem niesamowicie stare boksy z drzwiami z oryginalnymi zamknięciami, zdawało się, że pozłacanymi i kosztownymi. Wywarło to na mnie niesamowite wrażenie, a właściciel to stary doktor, wesoły, rozmowny, ciekawy świata, bo zadawał dużo pytań.

Przechodząc do części ogrodowej. Wiele razy zastanawiałem się skąd ten zapach kawy, aż wreszcie przechodząc obok jednej rozłożystej Euphorbii, powąchałem i rozwiązałem swoją zagadkę. Piękny, niesamowity zapach, świeżo parzonej kawy. Polecam kawoszom do ogrodu, najlepiej w miejsca, gdzie spędzacie dużo czasu. Zapach będzie uprzyjemniał odpoczynek czy prace w ogrodzie.

Otóż sprawcą, który uwalnia ten ponętny zapach jest ‘Euphorbia characias wulfenii’ . Roślina piękna lecz trująca, nie spożywać!

Roślina o zapachu kawy

Euphorbia characias ssp. wulfenii

Wymagania, co do stanowiska nie są wygórowane. Roślina Śródziemnomorska, a wiec znosi upały i z tego co zaobserwowałem, rośnie nawet na dość kiepskich glebach. Nie wiem jak na piachu, ale po użyźnieniu myślę, że spokojnie roślina czułaby się dobrze. Można nawet stwierdzić, że roślina ekspansywna, szybko się rozrasta, a w Anglii czasami uważana za chwast. Po przekwitnięciu można ściąć wszystkie pędy na jesieni w celu zregenerowania rośliny. Na wiosnę odbijają nowe pędy. Głównym szkodnikiem są mszyce.

Polecam każdemu!

Photo by: https://www.99roots.com/en/plants/mediterranean-spurge-2-p33910