Jaka podłoga do stajni. W poście przybliże temat podłóg z drewna oraz zachęcę do ich stosowania.

Jakiś czas temu odwiedziłem zaprzyjaźnioną stadninę, która w ostatnim czasie została odrestaurowana. Wygląda to pięknie, a co ważniejsze spełnia swoją funkcję w doskonały sposób. Wszystko na miejscu tak jak trzeba, oczywiście kilka rzeczy brakuję, jednak z czasem zostanie to uzupełnione. Tutaj odnośnik dla tych którzy nie w temacie. Post był na temat podłóg w stajni, a teraz efekt finalny. 

Podłoga z klocków dębowych poleży tyle ile dobra posadzka z tą różnicą, że konie na drewnie czują się lepiej. Drewno materiał naturalny w odróżnieniu od betonu. Zdrowy materiał, piękny materiał, kiedyś wyłożę część podłóg w swoim domu takimi okrąglakami.

Zobaczcie jak to wygląda.

Jaka podłoga do stajni

Jaka podłoga do stajni

Jaka podłoga do stajni

Jaka podłoga do stajni

DSC_1349

O jednej rzeczy trzeba pamiętać

Zaraz po wyłożeniu klocków należy zasypać szczeliny pomiędzy „puzlami” w przeciwnym razie szczeliny zajdą paprochami, słomą, śmieciami, które zaczną podnosić okrąglaki. Najlepszy do zasypki piasek, ewentualnie odrobina spoiwa.

Żłoby i poidła.

Najlepiej zrobić drewniane, bo najtaniej i najzdrowiej dla konia, no chyba że zacznie je jeść.

DSC_1337

Zamknięcia

Delikatne, ekologiczne drewniane. Umocowane na wysokości uniemożliwiającej przejście konia nad belką. Odpowiednia wysokość podcina napierającego na belkę konia przez co zwierze nie kontynuuje procederu. Jeśli macie dość toporne konie, które nie mają wyczucia, to takie belki mogą popękać. Najlepiej stosować delikatne belki od źrebaka, wtedy istnieje psychologiczna bariera dla konia. Koń stary, nieprzyzwyczajony do tak delikatnych zamknięć połamie zestaw.

DSC_1336

DSC_1323

DSC_1321

DSC_1342

Świetna robota. W rzeczywistości drewniane podłogi wyglądają jeszcze lepiej. Komu zależy na komforcie konia ten zdecyduje się właśnie na drewno, inni kombinują z jakimiś matami, betonem. Kilka tygodni temu zajrzałem do stajni jednego klienta w Londynie i co ujrzałem?? Podłoga z klocków drewnianych i co się okazało to to, że podłoga leżała już prawie wiek. Pomimo, że była co jakiś czas konserwowana, nie chciało mi sie wierzyć, że tyle drewno może wytrzymać w warunkach boksu z koniem (wilgoć). Po czym właściciel pokazał drzwi do boksów, kolumny drewniane, a same zamki w drzwiach ocenił na XVIII wiek, co było zaskakujące i wtedy uwierzyłem widząc całość tego pieknego obiektu. Niestety nie posiadam zdjęć z wewnątrz jednak mam coś z zewnątrz.

stajnia