-Ogródki kuchenne. Jak to wygląda w UK.-

Zioła, zioła, zioła. Nigdy więcej w życiu nie zjem jakiejkolwiek tabletki, która na coś działa. No chyba, że będę w sytuacji bez wyjścia, to tak. Natomiast, co spożywam dość często i namawiam każdego do spożywania to zioła. Zioła spośród których możesz wybrać panaceum na większość przypadłości. Dla mnie zioła to lek prewencyjny, ale też przyjemność z gotowania i picia. Od zarania dziejów cieszyły się dużym zainteresowaniem wsród ludzi. Rośliny trujące jak Lulek czarny, pomimo swoich halucynogennych właścicwości był polecany już przez Pliniusza jako środek przeciwbólowy na zęby, zwłaszcza wdychanie dymu palonego lulka przynosiło ulgę. Każda roślina lecznicza nawet trująca posiada szeroki zakres właściwości, które mogą służyć w zwalczaniu przeróżnych dolegliwości.

Najczęściej używanymi roślinami leczniczymi są te używane w naszej kuchnii. Będąc tutaj w Anglii i pracując w przeróżnych ogrodach prawie każdego dnia, widuję bardzo często piękne ziołowe zakątki, może nie zawsze często używane na cele lecznicze, ale sama ich obecność wpływa na mnie pozytywnie.

Niedawno rozmyślałem o własnym miejscu w Polsce, robiłem rozeznanie jesli chodzi o działki, siedliska oraz mieszkania w strefach miejskich. Ciężko będzie podjąć decyzję, gdzie się osiedlić, szczególnie dlatego, że lubie przestrzeń i chciałbym mieć swój duży ogródek ze wszystkim, co niezbędne w kuchni. A mieszkanie w bloku to brak ogródka. Balkon jest jakąś alternatywą dla ogródka, mimo wszystko to nie jest to, co kilkanaście arów ogrodu.

Tak wyglądają ogródki kuchenne w Anglii.

kitchen2

Bardzo często widuję ogródki (rabaty) wykonane z drewna. Najlepszym materiałem będą podkłady kolejowe, które można dostać za groszę. Takie podkłady są już zazwyczaj zakonserwowane, zatem wystarczy je tylko poskręcać w jedną całość, dodać ziemi i posiać lub wysadzić zioła.

User comments

www.maderapol.com

Jeżeli ktoś niedysponuje dużą ilością miejsca, ogrodem, doniczki będa najlepszym wyborem. Można wybierać spośród wiklinowych, ceramicznych, szklanych, betonowych oraz wykonanych z włókna szklanego.

kitchens1

kitchen4

Anglicy dbaja o zioła w ogrodzie jak i o owoce, warzywa, jednak ma to tylko w większości przypadków wartość estetyczną. Nie widziałem żeby ktoś jadł owoce z ogrodu, czy zrywał dorodne zioła. Ja o nie dbam, a oni wszystko kupuja w marketach. Nie ma wspanialszej chwili od pójścia na ogród i zerwania warzyw, ziół do przygotowania zupy, obiadu, a po obiedzie zaparzenia mięty na dobre trawienie. Przyznam, że sympatyzuje z piciem miętey zamiennie z melisą. Przeważnie herbatki czy zioła kupowało się w marketach. Smakowało to tak sobie, ale nie było narzekania. Kiedyś pojechałem do babci na jesieni i moje zdanie na temat herbat sprzedawanych w marketach znacznie sie zmieniło na gorsze. Kochana Babcia pomyślała o wysuszeniu mięty przed zimą. Zerwała spora ilość, powiązała w bukiety i przywiązała przy kaloryferze. Po kilku tyg. mięta była gotowa. Piękna, wciąż zielona, nie zmieniła nawet koloru po suszeniu. Takiego suszu wsypałem do kubka dużą łyżkę, zalałem gorącą wodą, przykryłem i po 5 minutach niemiło się rozczarowałem. To co sprzedają w markecie to gó…. Jaki piękny zapach i jaki smak!! Od tamtej pory suszenie własnej mięty, melisy. Spróbujcie, a zobaczycie różnice.

Ok kończę i tym samym zaczynam więcej pisać na temat ogrodów. Zaczęcham w międzyczasie spojrzeć na ten lovely blog Klaudyny Hebdy.

Na koniec przetoczę słowa niejakiego Marcina z Urzędowa, lekarza i profesora z Akademii Krakowskiej, który w roku 1595 wydał książke pt.:”Herbarz”. Autor jako pierwszy stwierdził na tamte czasy, że nasze krajowe zioła wcale nie są gorsze od tych sprowadzanych z dalekich krajów zamorskich. Człowiek ten powiedział: „

[…] u nas każdy ziółka depce, które nam więcej niż arabskie i indyjskie pomogą.” Przekształciłbym to na potrzeby firm farmaceutycznych i zamieniłbym drugą część zdania na: które nam więcej niż proszki z apteki pomogą.

Dużo morsowania życzę w nadchodzącym sezonie i pijcie herbatki z tego, co zdąrzyliście uszuszyć.

Na zdrowie!

herbat