Czy jest to któryś warszawski park? Nie. Jest ich sporo jednak większość bez pomysłu i stylu. Zatem, który to Polski park jest najładniejszym parkiem w Polsce, a 5 w Europie?

Niedawno, kiedy kończyłem pisać pracę magisterską na temat zarządzania projektem rewitalizacji parku miejskiego, znalazłem dość ciekawy artykuł, który traktował o przeprowadzonym w 2008 roku przez firmę Briggs & Stratton konkursie na najładniejszy park miejski w Polsce oraz Europie.

Komisję utworzyło kilka zacnych osób: Maja Popielarska (autorka programu „Maja w Ogrodzie”), Wojciech Jasiński (dyr. ds. rozwoju na Europę środkowo- wschodnią Briggs & Stratton), Monika Ozyra (Agencja reklamowa PeMaPe), Tomasz Terteka (rzecznik prasowy UM Żywiec) i wiele innych.

Nie miałem pojęcia który park mógł wygrać w Polsce, natomiast w Europie strzelałem na Anglię lub Belgię, z racji, że zwiedziłem kilka z nich i naprawdę wywarły na mnie pozytywne wrażenie swoim stylem i tym tajemniczym urokiem.

Sporym zdziwieniem było to, że konkurs wygrał park o którym pisałem w mojej pracy. I to przed procesem rewitalizacji! Park zlokalizowany na południowym wschodzie Polski niedaleko granicy z Ukrainą. Piękny ponad 10 hektarowy rozległy na terenach pofortecznych twór- bardzo cenny ze względu na zabytkowy charakter . Zaprojektował go słynny projektant ogrodów inż. Walerian Kronenberg. Prace nad parkiem trwały 7 lat od 1919 aż do 1926 roku. Na terenie parku możemy zobaczyć zabytkowy kojec, bastion IV (element umocnień Twierdzy), kazamaty czy nawet słoniczoło (samodzielne urządzenie obronne osłaniające czoło bastionu). Poza fortecznymi elementami w południowo-zachodniej części parku rozlewa się piękny staw po którym pływa ptactwo. Park znajduję się w mieście, które zostało założone przez jednego z wielkich Hetmanów koronnych. W mieście, gdzie powstało określenie: Szwedzki stół. Większość z Was już może się domyślić, że chodzi o park w Zamościu. Miasto wpisane na listę UNESCO ze względu na piękny staromiejski kompleks z uroczymi uliczkami oraz zabytkowymi kamienicami.

park

http://www.zamosconline.pl

park-08-2

http://www.zamosconline.pl

Spójrzcie na ten piękny park:

Invalid Displayed Gallery

Projekt rewitalizacji parku pochłonął ponad 10 mln zł. Zmieniono nawierzchnie, poprawiono staw, posadzono nową roślinność, na terenie parku znajduje się stylowe oświetlenie, ławki. Brakuje jednego elementu. Jak wynika z analizy wyników ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców na terenie parku brakuje małej kawiarenki tuż przy stawie lub na bastionie IV z widokiem na niżej położony staw.

Minęło kilka lat od ostatniego konkursu, co być może przyczyniło się do zmiany jego pierwotnych walorów. Co jest pewne to to, że nie widziałem drugiego tak stylowego parku w Polsce. Nawet Kudowa Zdrój nie może poszczycić się tak piękną topografią terenu (park zajął II miejsce w konkursie). Efekt po rewitalizacji będzie uwydatniony w pełni, kiedy nowe nasadzenia osiągnął odpowiednią wysokość oraz, kiedy nowe trawniki staną się gęste jak dywan.

Z mojej strony dołożyłbym roślinność wodną do pięknego stawu- chociaż pięknie kwitnące lilie wodne.