Budowałem to miejsce przez kilka miesięcy, resztę pracy wykonała sama natura. Równowaga w wodzie stabilizowała się przez długi czas, aż wreszcie ujrzałem piękne złote rybki w krystalicznie czystej wodzie.

Budowę oczka przeprowadziłem 8 lat temu przy okazji większego remontu. Były dylematy czy jest sens zajmowania dość sporej przestrzeni przeznaczonej wcześniej na ogródek. Po roku czy dwóch latach miałem wrażenie, że decyzja o wykopaniu oczka była nietrafiona. Dzisiaj wiem, że była to pierwsza może druga trafna decyzja w moim życiu.

Początki

Dobre 15 lat temu poprosiłem Dziadka żeby ten zbudował budę dla mojego szczeniaka, którego przyniosłem do domu. Dziadek odpowiedział: „nie ma problemu”. Nadszedł czas ferii zimowych. Pojechałem zobaczyć jak wygląda buda. Jak tylko dojechałem do Dziadka, pobiegłem prosto do stolarni, gdzie Dziadek zwykł projektować ule dla pszczół oraz tworzyć ramki na węzę. Stanąłem w progu i prawię się rozpłakałem. Buda nie była taka jaką sobie wymarzyłem! Nie mówiąc nic wybiegłem z warsztatu i pojechałem do domu. Po kilku tygodniach będąc przypadkiem u Dziadków- nawet już nie pamiętając o budzie- Dziadek mój przyszedł do pokoju, gdzie przeglądałem atlas i powiedział: „choć coś zobaczysz”. Poszliśmy do warsztatu. Nie mogłem uwierzyć własnym oczom! To co wcześniej wyglądało jak siódme nieszczęście przerodziło się w okazałą o idealnych rozmiarach budę. Daszek otwierany, zrobiony z czerwonej blachy wysunięty nieco dalej nad wejściem, boki ocieplane, obite boazerią w kolorze mahoniu. Jerzy zobaczywszy, że się cieszę, rzekł: „widziałem, że nie podobała Ci się buda na początku. Mi też się nie podobała! Ale teraz buda jest skończona. Co o niej sądzisz? Odpowiedziałem: „jest taka jaką widziałem oczyma wyobraźni”. „Widzisz!”- odrzekł. „Nie można się zrażać efektem początkowym. Wszystko na początku nie jest idealne, dopracowane, piękne. Najważniejsze jest to żeby zacząć i kontynuować pracę, aż dzieło stanie się takie jakie sobie wyobraziłeś”. Wtedy jeszcze nie wiedziałem jak ważna była to lekcja przy budowie oczka wodnego.

Siedziałem i czytałem godzinami, dniami jedno ciekawe miejsce- forum o oczkach wodnych. Czując, że jestem gotowy przystąpiłem do działania! Chwyciłem kołki, linkę, zarysowałem kształt oczka. Później szpadel i kopanie. Kilka dni raportowania dziennych poczynań na forum doprowadziło mnie do momentu w którym nalewałem pierwszą wodę. Pierwsze miesiące z zieloną wodą i małą ilością roślinek nie dawały mi spać. Przecież woda miała być „czyściutka”!. Pytania na forum, czytanie. Worek ze słomą jęczmienną w oczku dla unormowania pH wody. Przywożenie roślinek i w końcu własnoręcznie wykonany filtr. Po konsultacjach z użytkownikiem Jarek G miałem wrażenie, że wszystko zrobiłem jak trzeba. Jarek napisał: „Poczekaj”. Poczekałem kilka miesięcy i stał się cud. Woda zrobiła się czysta jak łza. Rybki wpuszczone do wody zaczęły widzieć, podpływać pod brzeg witając każdego gościa, który podziwiał tą małą enklawę.

Odprężenie przy oczku

Po tych trudnych początkach z brudną wodą, oczko stało się głównym miejscem w ogrodzie. Kiedy ciepłe dni przychodzą zwykle budzę się z rana, zaparzam zieloną herbatę w żeliwnym czajniczku i idę w towarzystwie psa nad zieloną enklawę. Popijanie herbaty i obserwacje natury przewlekam chwilami pełnej świadomości- medytując i dziękując, co do tej pory dane mi było przeżyć.

IMG_0185

IMG_0181

IMG_0180

Obserwacja natury jest dla mnie bardzo ważna.

zdjecia 112-001

IMG_2117-001

IMG_2119-001

A czasami woda wyglądała tak. Dlaczego? Niestabilna konkurencja pomiędzy roślinami, a glonami. Im więcej roślin w oczku tym lepiej. Taką wodę zwykle widzimy na początku sezonu, kiedy to rośliny zbierają się ze wzrostem na dobre.

zdjecia 080

Kontynuacja

Ten rok będzie pracowity. Budowa kaskady, powiększanie oczka, wymiana folii oraz likwidacja skalniaka. Budowa rabaty z ziołami, truskawkami. Kwietnik i nowe rybki. Początki będą bez efektu. Na efekt w postaci naturalnie wyglądającego oczka trzeba będzie poczekać jak to powiedział mi mój Dziadek.

Jak już zrobi się ciepło i nie wyjadę do USA to na bieżąco będę zamieszczał praktyczne informacje na temat budowy kaskady, filtra oraz samego oczka.

Pozdrawiam!