Panie może kupicie kilka pączków domowej roboty. Przystanęliśmy- wyglądały bardzo smacznie. I to był błąd! Zostawiłem portfel na sakwie i ruszyłem w drogę. Po kilku kilometrach zauważyłem, że portfel z pieniędzmi, dokumentami poszedł w trawę. Szok! Co czynisz w takiej sytuacji?

Bez paniki, pewnie już nie zobaczysz swoich pieniędzy i być może portfela, dokumentów tez. Co w takiej sytuacji powinieneś uczynić?

Kilka opcji:

  1. Zapieprzasz spowrotem tą samą ścieżka, być może portfel gdzieś leży. Jeśli nie to zostawiasz swoje namiary i nagłaśniasz sprawę w miejscu, gdzie mógł go ktoś znaleźć.
  2. Niezwłocznie zastrzegasz wszystkie karty bankomatowe. Jeśli masz smartfona, robisz to osobiście, jeśli nie- telefon do rodziny.
  3. Odwiedzasz najbliższy posterunek policji, zgłaszasz fakt kradzieży lub zagubienia. Jeśli wiesz, że faktycznie ktoś ukradł portfel, poproś o pisemne potwierdzenia zgłoszenia faktu na posterunku. Policjant będzie dopytywał czy oby na pewno skradziono portfel- jest to wykroczenie- jakieś głupie pytania, gdyż skradziony portfel znaczy dla nich trochę pracy. Akcja poszukiwawcza, rozeznanie w terenie, dodatkowa robota. Zagubienie zazwyczaj traktują jako zawracanie gitary, zatem musisz sam się zatroszczyć o własne bezpieczeństwo.
  4. Dzwonisz do banku w którym masz konto i zastrzegasz dowód osobisty w systemie bankowym- nikt nie weźmie na Twoje konto kredytu. Trochę to pewnie potrwa, ale musisz to zrobić. Pytają o numery klienta, itp. Warto takie rzeczy gdzieś zapisać i wsadzić do plecaka.

Najważniejsze jest to żeby fakt zagubienia portfela nie zmarnował Ci urlopu, wyjazdu. Portfel się zgubił nic na to nie poradzisz- chociaż człowiek dziwnie się czuje nie mając ID przy sobie. Kończysz wyjazd i czekasz na przesyłkę- być może ktoś odeśle dokumenty.

W moim przypadku było trochę gorzej z racji kolejnego wyjazdu za 3 tygodnie do Indonezji- potrzebowałem dokumentów, a wyrobienie nowych to dość długi okres oczekiwania.

Wróciłem do domu po 3 dniach od zagubienia dokumentów. Wszystko było ustawione. Miałem zrobić zdjęcia i gnać na szybkości do gminy w celu podpisania wniosków o nowe papiery. Aż tu naglę dzwoni moja Mama i mówi, że przyszło prioritaire, a w środku calutki portfel z dokumentami. Bingo!!

W tej sytuacji zgłaszasz fakt na posterunku w miejscu zamieszkania, że portfel się odnalazł. Jeśli zgłosiłeś wcześniej kradzież- wyrabiasz nowy dokument, jeśli zgłosiłeś zagubienie- dokument do 10 dni od straty jest wciąż ważny, po tym okresie dochodzi do przywłaszczenia mienia przez osobę, która znalazła Twój portfel- jest to karalne. Druga formalność to odstrzeżenie dowodu w banku. Wyrobienie nowych kart płatniczych.

Jak się ustrzec przed taką przyjemnością w podróży?

Na wyjazd bierzesz stary portfel, a w nim:

  • Dowód osobisty lub jego kopia
  • Karta płatnicza
  • Nie za wiele gotówki
  • Karteczka z informacją dla osoby, która znalazła portfel.. Numer telefonu.

Śmigajcie bezpiecznie, a rzeczy, które miały miejsce w przeszłości niech pójdą w zapomnienie. Dziękuję osobie która znalazła mój portfel i zdecydowała się go odesłać. Zdrowia!