Jak polepszyć pamięć

Śmieje się jak widzę teksty na temat super pamięci, którą wprowadzamy do naszego życia za pomocą kilku kolorowych zakreślaczy i uporządkowanego miejsca pracy. W jakimś stopniu jest to potrzebne, ale sekret tkwi, gdzie indziej.

Kilka lat temu moja pamięć była na poziomie zerowym. Kolokwia na studiach były udręką i kojarzyły się z czymś nieprzyjemnym. Jeśli w tej chwili odczuwasz podobne emocje myśląc o zaliczeniach przeczytaj, co w moim przypadku pomogło.

Znacie słowo atrofia??  Wpisałem w google i natychmiast wyskoczyły pierwsze znaleziska: atrofia pochwy- come on, to nie temat na dzisiaj. Dzisiaj zajmiemy się Atrofią naszego mózgu, czyli stopniowego zmniejszania się objętości komórki, tkanki, narządu lub części ciała. Dzieje się to wskutek nieużywania tegoż organu.

Przechodząc do tematu pamięci. Czujecie się ospali, ciągle zmęczeni, oraz zdekoncentrowani?? To czas by działać. Co możesz zrobić? Poniżej zamieszczam szybki kurs jazdy.

  • Zrób listę zadań na następny dzień. Godzina po godzinie opisz, co będziesz robiła. Nie muszę zaznaczać, że nie chodzi o granie na komputerze, czy czatowanie na facebooku. Takie przyjemności wyprowadzą Cie na koniec jelita grubego. Uwierz!
  • Połóż się spać o normalnej godzinie: 23.00 jest optymalną godziną. Pobudka o 5-6 jest szansą na wsłuchanie się w swoją wewnętrzną muzykę. TAK! Wewnętrzna muzyka istnieje i niebawem się o tym dowiesz, jeśli wykonasz trochę pracy. Muzyka z radia, reklamy to najgorsze ścierwo jakie może Ci się zdarzyć będąc w stanie duchowym, mentalnym wyższym o nawet poziom od ludzi, którzy Cie otaczają. Mówiąc krótko: jeśli zauważysz, że dzisiejsza muzyka, radio, reklamy przeszkadzają Ci- jesteś na dobrej ścieżce!
  • Kiedy zadzwoni budzik, usiądź na łóżku i zacznij krótką medytację: weź kilka głębokich oddechów po czym przypomnij sobie same przyjemne rzeczy, których było dane Ci doświadczyć. Następnie wyjdź w przyszłość i wyobraź sobie to, co chciałabyś osiągnąć w życiu np.: uskutecznić pamięć. Wyobraź to sobie w taki sposób jakby to już funkcjonowało w Twoim życiu. Na koniec wypowiedz słowa: wszystkie moje prośby są spełnione!
  • Zacznij swój dzień: za wszelką cenę przestrzegaj grafiku! Godzina po godzinie odkreślaj, co zostało zrobione. Na początku zwracaj uwagę na zegarek i przerywaj czynności, kiedy skończy się czas. To uskuteczni wydajność i efektywność pracy. Wyobraź sobie. Czytasz wspaniałą książkę i akurat zaczyna się świetny wątek w momencie, kiedy powinnaś przejść do następnego zadania. Nie będziesz w stanie się doczekać, kiedy znowu otworzysz tą książkę.
  • Pochwal się pod koniec dnia za dobrze wykonaną pracę. Zobaczysz jaka będzie satysfakcja po dobrze wykorzystanym dniu. Przed położeniem się spać wykonaj kolejną listę na kolejny dzień i tak dalej i tak dalej, aż do wyrobienia nawyku. Po około 3 tygodniach zauważysz jak cenny jest nasz czas, staniesz się asertywna oraz zauważysz znaczne zmiany w swoim życiu: pamięć, słownictwo, pewność siebie, szczęście.

Kilka wskazówek, co do skutecznej pamięci:

  • Repetitio est mater studiorum– powtarzanie jest matką efektywnej nauki, zapamiętywania. Podpisuje się pod tym obiema rękami. Od kilku lat nie rozstaje się z moimi notatnikami, w których znajduję się streszczenie kilkuset książek. Co jeszcze zapisuję? Nieznane mi słownictwo, ciekawe opowiadania, anegdoty, cytaty. Wszystko, co mogę wykorzystać w budowaniu ciekawej konwersacji. Pozycja zeszyt jest u mnie święta w planie dnia. Zeszyt znaczy powtarzanie materiału. Po 3 krotnym powtórzeniu jestem pewien, że materiał jest utrwalony.
  • Good high-octane fuel. Kwasy omega 3– ryby, olej lniany. Spożywaj więcej ryb. Sama świadomość spożywania czegoś, co zawiera omega-3 wpłynie na polepszenie Twojej pamięci- bądź o tym przekonany.
  • Wyrzucanie śmieci– już na chwilę obecną jesteście niesamowici. Niczego nie musicie dodawać, by zrobić progres. Co powinniście zrobić to pozbyć się nadmiaru śmieci. Medytacja😉 Pozbędziecie się nadmiaru bzdur i jesteście w domu. Zobaczycie więcej, zapamiętacie więcej, usłyszycie więcej, poznacie siebie.

Mam słabą pamięć, mam sklerozę. Mówisz do siebie takie rzeczy? Jeśli tak to tak też się stanie;) Takie jest życie. Albo jesteś kierowcą, albo pasażerem. Wybór należy do Ciebie. Chcesz dobrych rzeczy, myśl pozytywnie, chcesz żyć w piekle- karm się tym, że jesteś gorszy, że się nie da.

Jakie stosujecie triki na dobrą pamięć?? Przyznam, że medytacja ma ogromny wpływ na przebicie się niezwykłej pamięci.

Fot.www.mcie.edu.au