Babeszjoza to cholerna odkleszczowa choroba wywoływana przez pierwotniaki Babesia canis. Pierwotniaki Babesia to potencjalnie śmiercionośne pasożyty atakujące krwinki czerwone (erytrocyty) i powodujące ich rozpad. Objawy są różne. Od tych spowodowanych mechanicznym rozpadem krwinek czerwonych po uszkodzenie nerek i wątroby produktami rozpadu krwinek oraz działanie układu odpornościowego na niekorzyść organizmu (niszczenie składników krwi).

Jakie są symptomy u psa podczas ataku babeszjozy?

W przypadku mojego psa z dnia na dzień osłabł, jakby był zatruty, nie chciał jeść, zero siły. W takich sytuacjach jak najszybciej zgłaszamy się do lekarza weterynarii, by w porę potwierdzić występowanie babeszjozy i rozpocząć zwalczanie. Babeszjoza u psa postępuje bardzo szybko, dlatego czasami godziny lub minuty przesadzają o tym czy pies przeżyje.

Jakie badania przeprowadzamy?

Na pewno morfologie krwi.

Babeszjoza u psa

 

Jeśli wskazania PLT (zawartość płytek krwi)  są niskie tak jak na wydruku morfologii Hachiego, może to oznaczać, że krwinki czerwone są degradowane przez pasożyta. Warto to potwierdzić rozmazem krwi pobranej z ucha. Rozmaz bada się pod mikroskopem. Jeżeli dostrzegalne są na krwinkach jasne punkty jak na zdjęciu poniżej, możemy zacząć leczenie- babeszjoza postępuje. Postaram się uzyskać zdjęcie z mikroskopu.

Jutro dołączę wyniki badań biochemicznych krwi w celu ustalenia stopnia wyniszczenia nerek. Wierzę, że wartość badania będzie w normie.

FullSizeRender (1)

 

Wyniki badań biochemicznych:

FullSizeRender (2)

FullSizeRender (3)

FullSizeRender (4)

Babeszjoza u psa: leczenie.

Posiadam listę środków zastosowanych od pierwszego dnia leczenia.

Pierwszego dnia (1.11.2014)  został podany dość toksyczny środek do zniszczenia pasożyta. Nazywa się Imizol. Następnie dostał: PWE razy 2 (płyn fizjologiczny wieloelektrolitowy- krystaloid do infuzji dożylnej), Dexa- Ject (deksametazon -środek przeciwzapalny), Furosemidum (jakiś shit- steryd) – muszę dopytać, co to jest. Do tego Synulox- antybiotyk przeciwko infekcjom.

2.11.2014r. : kroplówka NaCl: glukoza 1:1Synulox, Combivit, Dex- Ject. 

3.11.2014r.: Natrium chloratum+glukoza 1: 500ml, Dexa-Ject, Combivit, Synulox.

4.11.2014r: Przeciwzapalny, steryd. 

Tak naprawdę dużo świństwa. Warto poprosić o coś takiego u weterynarza. W razie niepożądanych objawów u zwierzęcia, możemy powołać się na leki, które zostały podane. Sterydy to świństwo, które pomaga, a jednocześnie szkodzi.

Jak zabezpieczać psa przed kleszczami?

Przede wszystkim dobre krople od kleszczy co miesiąc, spray przed spacerem oraz może być obroża np.: Bayer Foresto. Po spacerze warto przejrzeć najbardziej narażone miejsca: szyja, pachwiny, uszy, brzuch. Czasami można zrobić wszystko, ale i tak wejdzie cholerstwo.

Uważajcie na swoje kochane zwierzaki. Będę informował na bieżąco o stanie Hachiego. Nie dopuszczam nawet do siebie myśli, że mogłoby być źle. Uwielbiam go! Może na mnie liczyć. Poniżej zdjęcie z kroplówką.

Babeszjoza u psa

Posiada ktoś informacje na temat stosowania sterydów w leczeniu zwierząt?? Ponoć amerykanie stosują je na królikach w badaniach laboratoryjnych. Są plusy i minusy. Z chęcią zgłębię temat.