Kiedy postanowisz, że chcesz się zmienić, a wokół ciebie nie ma za bardzo do kogo się odezwać, jedyną rzeczą jaką możesz zrobić to zacząć czytać książki ludzi pozytywnych, ludzi sukcesu. Poszukaj ciekawych autorów i do dzieła! Wyciągaj wnioski, rozwiązuj problemy, inspiruj się. Poniżej przedstawię tylko 10 książek. Każda z nich była nieoceniona. Kolejność jest przypadkowa.

1. Napoleon Hill- „prawa sukcesu”

napoleon hill

 

Niesamowity zbiór zasad sporządzony przez pisarza amerykańskiego Napoleona Hilla, który przez prawie 25 lat zbierał materiały o wybitnych osobach: Andrew Carnegie, John D.Rockefeller, Henry Ford oraz Thomas A. Edison. Na podstawię życia tych osób sporządził zbiór praw, które wprowadzone w życie gwarantują osiągnięcie sukcesu.

Osobiście przeczytałem wszystkie tomy, a w podróży powtórzyłem w wersji audio. Nie zmarnujesz czasu.

2. Og Mandino: „Największy kupieć świata”

og

 

9 starożytnych pergaminów, a na nich mądrości przekazywane z pokolenia na pokolenie. Bohater wdraża wszystkie zasady w swoim życiu po czym osiąga to czego pragnął: bogactwo i szczęście, szacunek i lojalność społeczeństwa, spokój wewnętrzny i poczucie spełnienia.  Bardzo urzekająca historia człowieka, który realizuje swoje postanowienie: staje się największym kupcem. Przeczytałem ją ponad 10 lat temu, jednak tytuł pozostał w głowie.

3. Seneka: „Listy moralne do Lucyliusza” 

wielcy-filozofowie-6-listy-moralne-do-lucyliusza-o504415i

 

Zbiór listów, które przekazują mnóstwo prawdy o życiu, o relacjach. Przykładowy cytat:

„Tak właśnie postępuj, mój Lucyliuszu: wyzwalaj siebie dla siebie, a czas, który- jak dotąd- był ci albo rabowany, albo kradziony, albo sam uchodził niepostrzeżenie, gromadź i szczędź. Wierzaj, że tak się to przedstawia, jak tu piszę: pewne chwilę są nam odbierane jawnie, inne odejmowane po kryjomu, a jeszcze inne wymykaja się nam same. Najgorsza jest wszelako strata wynikająca z naszego niedbalstwa (…)”

Taki jeden list z rana do kawy to świetnie zagospodarowany czas.

4. Malwina Gartner: „Daj jej orgazm

malwi

 

Bardzo ciekawa pozycja, która opowie skąd się wziął punkt G- zwany też przestrzenią Gräfenberga- co to są gruczoły Bartholina i kto skonstruował pierwszą maszynę do osobistego wibromasażu. Kim był skurczysyn Soranos z Efezu, który twierdził, że nie jest ważne czy kobieta odczuwa orgazm- liczy się tylko orgazm mężczyzny. Na koniec. Czy wiecie jak kiedyś kobieta cofała się przed nasieniem? Ciekawa książka, napisana z żartem i na pewno inspiruje do działania.

5. Anthony DeMello: „Przebudzenie”

przebudzenie

Książka, która definitywnie otwiera oczy na absurdy obecnego świata. Po przeczytaniu książki powiesz z pewnością: Ok, to teraz zagramy w moją bajkę. I bardzo dobrze!

6. Osho: „Odwaga. Radość niebezpiecznego życia”

osho

 

Niezwykła książka, która bierze cie za rękę- kiedy ją otwierasz- i  prowadzi, w łagodny sposób tłumaczy, co możesz robić źle, co możesz zrobić inaczej i dlaczego być może jesteś nieszczęśliwy. Raz jeszcze: niesamowita książka.  Polecam posłuchać audiobook. Słowa nie oddadzą całego potencjału tej pozycji.

Fragmenty:

„Popełniaj tyle błędów, ile to możliwe, pamiętając tylko o jednym: nie popełniaj drugi raz tego samego. A będziesz wzrastać. Gubienie się jest częścią twojej wolności, sprzeciw – nawet wobec Boga – to część twojej godności. Sprzeciwianie się, nawet Bogu, jest niekiedy piękne. Właśnie w ten sposób wykształcisz kręgosłup; są całe miliony ludzi pozbawione kręgosłupa.
Zapomnij o wszystkim, co ci określano jako słuszne lub niesłuszne. Życie nie jest niezmienne. Coś, co jest dobre dzisiaj, może stać się błędem jutro, coś, co jest niesłuszne w tym momencie, w następnym może być właściwe”.

„W momencie przekraczania granicy znanego rośnie strach, ponieważ teraz będziemy jak głupcy, bez wiedzy, co wolno, a czego nie. Teraz nie będziemy już tak pewni siebie, teraz może się zdarzyć, że popełnimy błędy; możemy się zgubić. Właśnie ten strach przywiązuje ludzi do znanego, a gdy ktoś da się spętać znanemu, staje się martwy”.

7. Donald Trump i Robert Kiyosaki: „Why we want you to be rich”.

why we

Sukces, sukces i jeszcze raz, co może doprowadzi Cię do sukcesu. Każdy z biznesmenów wielkiego formatu odpowiada na zadane pytania. Pytania o lata młodzieńcze, o studia, karierę. Uważam, że warto przeczytać ze względu na nieprzecukrzoną ścieżkę sukcesu. Sukces to też porażki, upadki, trudne decyzje i przede wszystkim ciężka praca. O tym i o wielu innych rzeczach jest ta wspaniała książka.

8. Biblia: Stary i nowy testament

pismo swiete

Wiele inspirujących cytatów, mądrości życiowe, motywuję, wzrusza, daję ogromnego kopa. Wiele wartościowych książek bazuje na zapiskach z biblii. Kiedy tylko mam czas z rana, chwytam i czytam. To nie jest książka do szybkiego przeczytania. Jest to książka nad która warto pomyśleć, zatrzymać się, zinterpretować niektóre fragmenty.

9. Walter Isaacson: „Steve Jobs”

jobs

Inspirująca historia człowieka, który odkrył, co powinien robić w życiu. Jak wiadomo Steve Jobs był osobą medytującą- to najbardziej skłoniło mnie do kupna książki. Co jest w środku? Opis życia Jobsa. Od początku aż po naciśnięcie końcowego przycisku, po którym kończy się życie.

10. Joe Friel: „Triatlon. Biblia treningu”

triat

Nie jest to książka tylko dla tych, którzy znają się na rzeczy. Książka dla każdego kto ma plan zrzucenia kilogramów, wyrzeźbienia sylwetki czy poprawienia kondycji. Ewentualnie możesz wystartować w triatlonie, jeśli wystarczy ci motywacji i wytrwałości, by kontynuować trening. Bardzo ciekawa pozycja dla tych, co wdrażają się w temat triatlonu. Opis reakcji organizmu, procesów które zachodzą w ciele, przykładowe treningi, ciekawe informacje.

11. Dale Carnegie: „I Ty możesz być liderem”

dale

Na okładce jest napisane: „Jak zdobywać przyjaciół, wpływać na ludzi i skutecznie zmienić świat”. Dokładnie o tym jest książka. Książka napisana nie tylko pod kątem potencjalnych liderów, uważam, że każda osoba może wiele zyskać wykorzystując zawarte przykłady z życia Dale-a Carnegiego oraz jego przyjaciół, znajomych. W jeden wieczór dowiesz się jak powinna wyglądać komunikacja.

 

Można by jeszcze wymieniać wiele, jednak co jest najważniejsze to warto otworzyć tą pierwszą. Nie każda książka będzie super, ale z wielu dowiesz się rzeczy, o których nie miałeś pojęcia, które mogą w jakimś stopniu zmienić twoje życie, podnieść jego standard. Na początku mojej przygody z książkami otworzyłem tą pierwszą: „czytanie fotograficzne”. Powinienem był ją umieścić na liście. Szybkie czytanie jest pomocne. Jedną książkę potrafisz przeczytać w kilka godzin, jeden wieczór. Ważne jest by oczyścić umysł przed czytaniem. Kilka głębokich wdechów, blokada myśli. Idealna jest krótka medytacja. Lista będzie kontynuowana. Pojawią się również opinie odnośnie wielu książek.

Jakie są wasze książki warte polecenia?